Novinky
TOR DES GÉANTS

TOR DES GÉANTS9-18.9.2022   Hory, dobrodružstvo, vytrvalosť, pokora a láska Legendárny mega ultra pretek okolo údolia Aosta (sever Talianska) s dĺžkou cca 350 km a prevýšením cca 30000 m so štartom a cieľom v mestečku Courmayeur na južnej strane Mont Blanku....

viac
Tatranské vrcholy a sedlá za štyri dni

  Tatranské vrcholy a sedlá za štyri dni   V rámci prípravy na TORx som hľadal projekt, kde by som bol niekoľko dní v plnej záťaži, nabral veľké prevýšenie a pohyboval sa v...

viac
Kontrola lavinových vyhledávačů PIEPS

  Kontrola lavinových vyhledávačů PIEPS

viac

Ako si vybrať oblečenie

Pridané: 30.11.2023
|
La Sportiva.com

Ako si vybrať špecializované horolezecké oblečenie


Jednou z hlavných vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri horských aktivitách, je výber oblečenia. Tu sa dozviete, ako si vybrať špecializované oblečenie na horolezectvo. Časť novej kolekcie od La Sportivy z kategórie Alpine Tech môžete nájsť u nás v predajni YAK&RYSY.

Ako si vybrať špecializované horolezecké oblečenie


Jednou z hlavných vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri horských aktivitách, je výber oblečenia. Tu sa dozviete, ako si vybrať špecializované oblečenie na horolezectvo.

La Spo Oblečenie 01

Jedným z hlavných aspektov, ktoré je potrebné zvážiť pri aktivitách v horách, je nepochybne výber oblečenia. Sú nevyhnutné na to, aby ste počas dobrodružstva v horách zažili skvelé a bezpečné zážitky. Preto sa musíme vybaviť špecializovaným, funkčným a vysoko výkonným oblečením, aby sme si zabezpečili optimálne pohodlie za každého počasia. Vďaka dôkladnej práci oddelenia výskumu a vývoja spoločnosti La Sportiva si môžete vybrať na nákup širokú škálu odevov vhodných pre každú potrebu. V tomto sprievodcovi vám pomôžeme vybrať si to najvhodnejšie pre vás v závislosti od aktivít, ktoré chcete vykonávať.

Pri posudzovaní, či si kúpiť špecializované horolezecké oblečenie, je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov:

1. Počasie a prostredie okolo nás: Vo vysokých nadmorských výškach si vyberte špecializované, ochranné a pohodlné oblečenie vhodné na náhle zmeny počasia a teploty. Z tohto dôvodu je nevyhnutné mať prehľad o poveternostných podmienkach, s ktorými sa stretneme, aby sme sa mohli informovane rozhodnúť pre naše vybavenie a vyhli sa tomu, že nás zaskočí.

2. V lete alebo v zime je vhodné obliekať sa podľa jednotlivých ročných období, hoci v závislosti od podmienok môžeme potrebovať tepelnú ochranu aj na vrchole leta. Vždy musíme mať na pamäti, akú výšku chceme dosiahnuť, ale nezabúdajme, že aj v nie príliš vysokých nadmorských výškach si môže situácia v prípade zlého počasia vyžadovať, aby sme sa spoľahli na špecializované, izolačné a nepremokavé oblečenie.

3. Dĺžka a technická náročnosť našej trasy: Vhodné horolezecké oblečenie by malo byť prispôsobené každému prostrediu. Pri menej technických trasách je lepšie zvoliť pohodlné oblečenie, aby sme si mohli dobrodružstvo užiť v pohodlí. Pri horolezeckých trasách však bude dôležité, aby sme boli vybavení oblečením so špecializovanými prvkami, ktoré by sa mohli ukázať ako rozhodujúce.

Pri výbere vhodného oblečenia je nevyhnutné zohľadniť aj rôzne technické vlastnosti tkanín: priedušnosť, termoreguláciu, nepremokavosť, izoláciu, odolnosť a pohodlie.

Priedušnosť: schopnosť vodných pár unikať z vnútra tkaniny cez mikrootvory. Najmä pri outdoorových športoch ponúka priedušné oblečenie príjemnejšiu, suchú telesnú klímu a pomáha pôsobiť proti nadmernému poteniu. Udržiavanie tela v suchu a zabránenie premočeniu tkanín zaručuje lepší výkon a väčšie pohodlie počas aktivít.
 

Termoregulácia: Termoregulačné oblečenie obnovuje komfortnú zónu tela a má tú vlastnosť, že pri vysokých teplotách nás udržiava v chlade, zatiaľ čo pri nízkych teplotách nás udržiava v suchu a teple. Termoregulácia sa často riadi aj vrstvením oblečenia.

Nepremokavosť: Nepremokavé tkaniny, ako napríklad tkaniny navrhnuté spoločnosťou GORE-TEX, zabraňujú prenikaniu vlhkosti do textilných vlákien. Táto vlastnosť je nevyhnutná na to, aby bol výrobok odolný, vysoko výkonný a praktický.    


Izolácia: tepelná odolnosť odevu. Keď je "vrstva" hrubá, často dobre izoluje, ale aj jemnejšie vyzerajúce odevy, ako napríklad svetre z merino vlny, môžu mať dobrú izolačnú schopnosť. Tepelná izolácia tela sa dosahuje aj obliekaním vo vrstvách.

Odolnosť: na zdolávanie horolezeckých trás a via ferrat (odistených ciest) je potrebné nosiť oblečenie, ktoré poskytuje dobrú ochranu proti kameňom, je odolné proti oderu a neroztrhne sa pri kontakte so stenami. Uprednostňuje sa kvalitné oblečenie s dlhou životnosťou.

Pohodlie: príjemný pocit z čerstvo oblečeného odevu, čo je obzvlášť dôležitá vlastnosť outdoorového oblečenia, ktoré musí zaručovať dostatočnú voľnosť pohybu a musí sa dať pohodlne nosiť aj niekoľko hodín.

Mnohé odevy sa dajú navzájom kombinovať, aby sa optimalizoval výkon z hľadiska priedušnosti, tepelnej izolácie a nepremokavosti, čím sa vždy zabezpečí optimálny komfort. Horolezecké oblečenie by sme mali považovať za verného spojenca, ktorý nám pomáha pri našich horských dobrodružstvách. Prostredie, v ktorom sa v horách pohybujeme, totiž určuje výber špecializovaného oblečenia, ktoré následne ovplyvňuje naše zážitky v prírode.


La Spo Oblečenie 02

Aké by malo byť horolezecké oblečenie: ľahké alebo ťažké?

Zamerajte sa pri výbere na špecializované oblečenie, ktoré zaručuje maximálnu ochranu a odolnosť, ale nie na úkor ľahkosti. Počas horských výletov nosíme časť oblečenia v batohu: jeho hmotnosť a objem sa preto odvíjajú aj od vecí, ktoré sme si vybrali so sebou. Čím ľahšie a stlačiteľnejšie je oblečenie, tým menšiu hmotnosť budeme nosiť na pleciach a tým menší bude náš batoh.

 
Ako si vybrať správnu veľkosť horolezeckého oblečenia?

Na trhu je k dispozícii veľa možností pre rôzne typy postavy, ako sa teda môžeme zorientovať pri výbere najvhodnejšieho výrobku pre nás? Pri výbere odevu na horolezectvo by sme mali odhadnúť, koľko hodín ho budeme nosiť. Preto je dôležité, aby sme sa v ňom hneď cítili pohodlne. Strih by vám mal poskytnúť dobrý pocit a umožniť dostatočnú voľnosť pohybu, čo je pri outdoorových dobrodružstvách kľúčová vlastnosť.

Nakoniec si musíme dať pozor, aby sme sa vyhli nepríjemnému tlaku. Preto je vhodnejšie zvoliť o niečo pohodlnejšiu veľkosť, ktorá starostlivo chráni končatiny a spodnú časť chrbta pred poveternostnými vplyvmi, než o niečo menšiu. Dnes máte k dispozícii veľmi širokú ponuku možností špeciálne navrhnutých pre každú aktivitu v horách a pre každú postavu, čo umožňuje značný výber bez kompromisov v oblasti technickej stránky a výkonu.

Obliekanie vo vrstvách: čo to znamená?

Vrstvenie oblečenia je účinná metóda, ako zostať v horách chránený a v suchu. Je založená na používaní rôznych vrstiev oblečenia s rôznymi vlastnosťami, ktoré možno podľa potreby pridávať alebo odoberať.

Dámska a pánska základná vrstva: Základné vrstvy sú v priamom kontakte s pokožkou. Musia byť priedušné, aby dokázali odvádzať pot od tela.

Stredná vrstva pre mužov a ženy: stredné vrstvy poskytujú tepelnú ochranu. Výber ich vlastností sa bude líšiť podľa toho, aké aktivity budeme vykonávať.    


Mužská a ženská zateplená vrstva: tieto odevy izolujú telo od vonkajšieho chladu tým, že v nich zostáva vrstva vzduchu. Čím väčšie množstvo vzduchu je zachytené vo výplni (páperovej alebo syntetickej), tým väčšie teplo sa udrží.

Mužské a ženské vonkajšie vrstvy: tieto výrobky sú známe aj ako škrupiny. Dokážu nás ochrániť pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ako je dážď, sneh a silný vietor.

Zapamätajte si: obliekanie vo vrstvách je univerzálna a účinná metóda na zvládnutie rôznych poveternostných podmienok v horách.


La Spo Oblečenie 03

Akú látku si vybrať? Ktoré sú funkčné?

Vďaka vývoju technológií používaných v špecializovanom horskom oblečení je vždy možné vyberať z nových tkanín. Pri výbere sa riaďte aktivitou, ktorú budete vykonávať a podnebím, s ktorým sa stretnete.   

Na výber máte z týchto termálnych tkanín:

    páperie: ľahké, izolačné, ale jemné.

    Vlna: priedušná, savá, ale môže spôsobiť svrbenie.

    Syntetika: priedušná, odolná, ale menej izolujúca ako páperie a vlna.

Všetky tieto tri látky môžu prispievať k zloženiu odevu súčasne, v rôznych pomeroch.


Medzi nepremokavé a priedušné tkaniny medzitým patria:

    Membrána Gore-Tex: mimoriadne odolná, zaručuje ochranu pred vodou a maximálnu priedušnosť.

    Evo-Shell: nielen vysoko výkonná, nepremokavá a priedušná, ale aj ekologická.

Nezabudnite: je dôležité vybrať si látku, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám, aby ste v horách zostali v teple a suchu a mohli si naplno a bezpečne užiť svoje zážitky.


La Spo Oblečenie 04

Ktoré oblečenie je absolútne nevyhnutné?

Dobré horské oblečenie je nevyhnutné na zabezpečenie pohodlného zážitku aj v nepriaznivých podmienkach. Preto by ste ho mali mať vždy so sebou, v lete aj v zime:

  • V každom ročnom období poskytujú "SHELL" bundy ochranu pred dažďom, snehom a vetrom.
  • "SHELL" nohavice: v chladnom alebo obzvlášť daždivom podnebí treba za nevyhnutnú súčasť nášho oblečenia považovať aj ochranu nôh.
  • Nezaobídete sa bez náhradných rukavíc, čiapky alebo čelenky a ponožiek: chránia najviac exponované časti pred chladom, vetrom, dažďom a snehom.
  • Netreba podceňovať ani špecializovanú spodnú bielizeň: udržiava pot vonku, reguluje telesnú teplotu a poskytuje tepelnú izoláciu. Vždy so sebou noste náhradné oblečenie.


Je dôležité vybrať si kvalitné oblečenie, ktoré zodpovedá vašim potrebám a očakávaným poveternostným podmienkam.

Na čo by ste v zime nikdy nemali zabudnúť?

Najmä v chladnom období je nevyhnutné obliekať sa vo vrstvách, aby ste zostali chránení, a preto by ste si okrem základného horolezeckého oblečenia mali so sebou vždy vziať nasledujúce oblečenie:

    1. Základnú vrstvu s krátkym alebo dlhým rukávom.

    2. Jednu tepelnú vrstvu z flísu.

    3. Jednu izolačnú vrstvu, napríklad páperie.

    4. Nakoniec nezabudnite vždy dobre zakryť trup, ktorý si musí udržiavať stálu vnútornú teplotu, a preto trpí chladom viac ako ostatné časti tela.

 
A ako sa obliecť v lete na horolezecké aktivity?

Hlavnou vlastnosťou oblečenia, ktoré používame počas horúceho obdobia, je priedušnosť: v lete sa pri vysokých teplotách potia aj tí najtrénovanejší horolezci, takže ak oblečenie zostane čo najviac suché, aj tí, ktorí ho nosia, sa cítia pohodlnejšie. Vlhký odev, používaný v chladnejšej časti dňa, v skutočnosti spôsobí, že vnímame ešte väčší teplotný rozdiel: z tohto dôvodu sú syntetické odevy s technológiami proti zápachu víťaznou voľbou pre naše oblečenie. Aj počas tohto ročného obdobia je nevyhnutné nosiť čiapku, ktorá nás chráni pred slnkom.

La Spo Oblečenie 05

 


Aké farby si vybrať?

Farba, ktorú si vyberieme na oblečenie v horách, nie je len estetickou otázkou, ale zohráva dôležitú úlohu z hľadiska bezpečnosti. V prípade núdze nás totiž ľahšie identifikujú, ak použijeme batohy alebo vrchné vrstvy vo farbách, ktoré sa líšia od prostredia, v ktorom sa nachádzame, a sú veľmi kontrastné. V lete, počas slnečných dní, je tiež vhodnejšie vyhýbať sa tmavým farbám, aby sme sa vyhli zbytočnému prehrievaniu.

 
Starostlivosť a údržba horolezeckého oblečenia

Správna údržba horolezeckého oblečenia má vo filozofii La Sportiva zásadný význam. Uvedomelý prístup k životu znamená obmedziť nákup nových výrobkov a starať sa o tie, ktoré už vlastníte. Prvý krok k predĺženiu ich životnosti spočíva v jednoduchých, ale účinných preventívnych opatreniach, ako napr:

1. Nevystavovať svoje odevy príliš silným zdrojom tepla, ako sú kachle a radiátory, pretože by to ohrozilo technológie, ktoré sú v nich obsiahnuté.

2. Nepoužívať bezhlavo chemické prípravky.

3. Nepoužívať oblečenie nesprávne a na činnosti, na ktoré nebolo navrhnuté.

4. Dôležité je aj správne pranie oblečenia, pričom treba starostlivo dodržiavať špecifické pokyny pre každú tkaninu.

Mnoho športových potrieb sa vyhadzuje kvôli tomu, že nevyzerajú ako nové: ich neznehodnotenie je dôležitým prvkom udržateľnosti a výrazne znižuje náš vplyv na životné prostredie.

La Spo Oblečenie 06

 

Prvá vrstva Medzivrstva Alpine Tech Nohavice Zateplenie
Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár