Novinky
TOR DES GÉANTS

TOR DES GÉANTS9-18.9.2022   Hory, dobrodružstvo, vytrvalosť, pokora a láska Legendárny mega ultra pretek okolo údolia Aosta (sever Talianska) s dĺžkou cca 350 km a prevýšením cca 30000 m so štartom a cieľom v mestečku Courmayeur na južnej strane Mont Blanku....

viac
Tatranské vrcholy a sedlá za štyri dni

  Tatranské vrcholy a sedlá za štyri dni   V rámci prípravy na TORx som hľadal projekt, kde by som bol niekoľko dní v plnej záťaži, nabral veľké prevýšenie a pohyboval sa v...

viac
Kontrola lavinových vyhledávačů PIEPS

  Kontrola lavinových vyhledávačů PIEPS

viac

Užitočné

Úvod OdporúčameUžitočné

Zopár rád pre začínajúcich outdooristov alebo aj skúsených harcovníkov, ktorí potrebujú zrovna niečo, čo nemajú:

- Vždy je dobré mať plán B. Či už ide o náhradné oblečenie, záložný zdroj svetla pre drobný časový sklz pri návrate potme, znalosť ústupových trás, či, božechráň, dobré poistenie v prípade vážnych problémov.

-  Vždy je dobré mať aspoň základné vedomosti o lokalite, kam sa chystám. Nespôsobím tak spoločenské faux pas, vyhnem sa väzeniu, ukameňovaniu alebo aspoň nedostanem v krčme cez držku. Vedieť, aké ochranné pomôcky sa mi kde zídu, ruksak s airbagom, lavínový vyhľadávač, krém na opaľovanie, repelent proti komárom, očkovanie proti čomukoľvek, či rolnička na medvede - aby ma chlpáči ľahšie našli. Znalosti lokálnych podmienok a počasia sú skrátka dôležité.

- Je obrovskou výhodou používaný výstroj poznať, ovládať a mať ho vyskúšaný, otestovaný. Vyhnem sa tak čítaniu návodu pri spadnutej lavíne a stavaní stanu alebo zomieraniu od hladu nad varičom. Iný príklad sú krásne nové topánočky položené vedľa opľuzgierovaných nôh v prvý deň dvojtýždňového treku.

- Okrem tohto je šikovné ísť do niektorých oblastí s niekym, kto tam už bol (sprievodca) alebo si od niekoho, kto podobné dobrodružstvo absolvoval, prečítať dáky článok alebo blog.

- A pravdepodobne veľa z Vás má tiež zopár rád, o ktoré by sa mohli podeliť.

Pár šikovných rád od Vás
Možnosť pridať radu.

znakov do konca.
antiSpam [nový kód]