Novinky
TOR DES GÉANTS

TOR DES GÉANTS9-18.9.2022   Hory, dobrodružstvo, vytrvalosť, pokora a láska Legendárny mega ultra pretek okolo údolia Aosta (sever Talianska) s dĺžkou cca 350 km a prevýšením cca 30000 m so štartom a cieľom v mestečku Courmayeur na južnej strane Mont Blanku....

viac
Tatranské vrcholy a sedlá za štyri dni

  Tatranské vrcholy a sedlá za štyri dni   V rámci prípravy na TORx som hľadal projekt, kde by som bol niekoľko dní v plnej záťaži, nabral veľké prevýšenie a pohyboval sa v...

viac
Kontrola lavinových vyhledávačů PIEPS

  Kontrola lavinových vyhledávačů PIEPS

viac

Ferráty

Pridané: 04.11.2019

Feraty, zaistené dobrodružstvo.

 

Zdolávanie zaistených ciest, sa v posledných rokoch stáva stále viac a viac in. Je to logickým výsledkom našej rýchlej doby. Adrenalínové športy sú stále  populárnejšie a  ľudia vyhľadávajú dobrodružstvo. Extrémne horolezectvo je šport, ktorému je nutné sa venovať a vyžaduje veľa času.  Ferrata je prázdninové dobrodružstvo pre každého, kto ma rád hory, aspoň nejakú kondíciu a nemá strach z výšky. A práve na ferratach, pri menšej miere technickej náročnosti a rizika môže zažiť pocity, ktoré sú porovnateľné s pocitmi skutočných horolezcov.

 

Prvé zmienky o zaistených horských cestách sú zo 16. storočia.  Vznikli vďaka najprirodzenejšej ľudskej vlastnosti, lenivosti. Kravy sa v lete vyháňali  na horské pastviny ľahkým a dostupným terénom, čo trvalo aj niekoľko dní. Ľudia ale museli denne chodiť hore-dole pre syr a mlieko, preto sa snažili, čo najviac si skrátiť cestu. Často krát aj cez nebezpečné úseky, ktoré si zaisťovali skobami, železnými kruhmi, drevenými rebríkmi a konopnými lanami.  Začiatkom 19. storočia ich začali objavovať prví turisti, pre ktorých /väčšinou mestských ľudí/ boli  zdrojom zábavy a dobrodružstva. „Tunajší obyvatelia touto štrašlivou a nebezpečnou cestou vystupujú hore a potom zase zostupujú dole.  Často i potme večer a s ťažkým nákladom, veľakrát aj posilnení alkoholom, zato vždy bez nehody!“ Takto to popisuje súčasník v knihe „Prechádzka Alpami“ z roku 1844.  Historicky prvou, ktorá bola vybudovaná už z turisticky motivovaných dôvodov v roku 1843, bola ferrata na Hoher Dachstein v Rakúsku.  Peniaze na jej výstavbu venovalo niekoľko habsburských arcivojvodov a napr. aj knieža Metternich. V okolí Viedne, v Raxalpe, bolo už v roku 1898 viac ako 15 odistených ciest!  Zvláštnu tragickú kapitolu do dejín zaistených ciest napísala prvá svetová vojna v talianskych  Dolomitoch, cez hrebene ktorých sa tiahla línia frontu. Vojaci tu vybudovali neuveriteľné zaistené cesty, ale aj tunely, štóly a podzemné chodby. Mnoho z nich, samozrejme po rôznych rekonštrukciách, je dostupných a použiteľných aj dnes.  Nikde inde, si hrôzu a nezmyselnosť tejto vojny vedenej  v horách, neuvedomíme tak silno, ako tam.

Ferraty

Ferraty

Po druhej svetovej vojne začala výstavba nových zaistených ciest, na čom mali záujem hlavne majitelia horských chát a lanoviek.

Oceľové laná sú natiahnuté od úpätia steny až po vrchol. Preto sú ferráty dneska stále populárnejšie a pre veľa ľudí sa často krát stávajú hlavným cieľom, pre ktorý do hôr vyrážajú. Ferráty sú rôznych obťažností. Na ľahké, v nenáročnom, nie veľmi strmom teréne, vám stačia pevné topánky, bežné turistické oblečenie a dobre počasie. Keď sa vám ale tento šport zapáči a budete chcieť vyskúšať ťažšie cesty, budete potrebovať kvalitnú výstroj. Ferrátový set, ktorý spoľahlivo zachytí váš prípadný pád a ochráni vašu hlavu pred padajúcimi kameňmi. FerratyTvorí ho úväzok, istiace slučky s karabínami a prilba. Dobré je mať kožené rukavice bez prstov, ochránia vás pred odreninami a pľuzgiermi a  železo v horách je studené.   Prirodzene veľmi dôležité sú dobré topánky, väčšinou stačia ľahké trekingové topánky, ale pri ťažších cestách je dobré mať topánky určené na ferráty. S výberom všetkého, čo budete potrebovať, vám odborne poradia v predajni YAK &RYSY Outdoor na Za kasárňou 1 v Bratislave.

Pri ťažších a orientačne náročnejších ferratach je nevyhnutné, mať so sebou  niekoho skúseného. Dá pozor na to, aby ste sa správne  obliekli do výstroje, správne používali istiacú súpravu a nestratili sa. Pokiaľ nemáte vhodného kamaráta, je rozumné využiť služby horského vodcu.

No čo je úplne najdôležitejšie, než sa vydáte na ferrátu je predpoveď počasia. Asi nikto by sa nechcel ocitnúť na ferráte v búrke.

Za ferrátami ani nemusíte ďaleko cestovať. Najbližšie a všetkých obťažnosti kde si vyberie každý, sú už kúsok za Viedňou, napríklad v Raxalpe, na Schneebergu, Hohe Wande či u nás na Slovensku napríklad v Slovenskom raji, Martinských holiach alebo v Kremnických vrchoch na Skalke. Možno navýhodnejšou voľbou je si kompletný ferrátový set požičať TU

Čaká vás radosť zo vzrušujúcich zážitkov a krásne výhľady.

# yak&rysy outdoor#


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár