Novinky
TOR DES GÉANTS

TOR DES GÉANTS9-18.9.2022   Hory, dobrodružstvo, vytrvalosť, pokora a láska Legendárny mega ultra pretek okolo údolia Aosta (sever Talianska) s dĺžkou cca 350 km a prevýšením cca 30000 m so štartom a cieľom v mestečku Courmayeur na južnej strane Mont Blanku....

viac
Tatranské vrcholy a sedlá za štyri dni

  Tatranské vrcholy a sedlá za štyri dni   V rámci prípravy na TORx som hľadal projekt, kde by som bol niekoľko dní v plnej záťaži, nabral veľké prevýšenie a pohyboval sa v...

viac
Kontrola lavinových vyhledávačů PIEPS

  Kontrola lavinových vyhledávačů PIEPS

viac

Test La Sportiva Jackal

Pridané: 28.09.2020
|
Soňa Kopčoková

Testovanie nového modelu bežeckých topánok Jackal od La Sportivy a bundy La Sportiva Hail


Šesť týždňov po zdolaní 210 kilometrov pretekov ma čaká ďalšia výzva. Strážovská výzva 160 km/8700 výškových metrov.

 

Panorama 1Keďže na konci preteku som mala zranenie, s ktorým som dokončovala trať, potrebujem otestovať v akom stave je noha. Dva týždne pred Strážovskou výzvou idem na dvojdňovku do Veľkej Fatry. Veľkofatranská magistrála to jest 46 kilometrov, 3200 výškových, prespať v Ľubochni a v sobotu naspäť. Ak noha bude ok, môžem sa pustiť do Strážovských vrchov.
V prípade Fatry aj Strážovských vrchov je terén veľmi technický a výškových metrov požehnane. Na to budem potrebovať tenisky s dobrým gripom a ukotvením chodidlá, kvôli stabilite členku. Tenisky Hoka majú výborné tlmenie a šírku, ale členok je veľmi namáhaný. Salomon sú užšie a na vzdialenosť nad 100 km alebo viac dní tlačia.

La Sportiva ultra trail La Sportiva ultra trail
Ja Cesta zarúbaná!


Skúsim tenisky od La Sportivy. Vyberám najprv podľa ponuky na internete. Potrebujem silný grip, dostatočnú šírku vpredu, hlboké vnútro na stabilný členok a tiež dobré tlmenie. Uprednostňujem nízky drop, sklon tenisiek 4-6 mm.

La Sportiva Jackal 1
 La Sportiva Jackal 02  La Sportiva Jackal 03  La Sportiva Jackal 04

 


Na predajni si preto rovno pýtam preferované modely. Moje číslo majú z La Sportiva Jackal, aj keď majú trošku vyššiu hmotnosť ako napríklad Hoka, to už neriešim. V traily po prvom blatovom úseku už hmotnosť nie je dôležitá.

La Sportiva testovanie Jackal-ov La Sportiva testovanie Jackal-ov
Soňa na Ostredku  V žiari reflektoru


Tenisky vyzerajú pevné, grip je naozaj agresívny. Pri prudkých zbehoch, šotoline a malých kamienkoch to určite ocením. Tenisky si dávam na nohu a nechápem aké sú mäkké. Až neskôr čítam v popise, že majú nejaké vankúšiky. Tie naozaj cítim. Sú veľmi príjemné. Ďalšia veľmi príjemná vec je jazyk. Je mäkký a podšitý, takže sa vôbec nepohybuje a pekne obopína priehlavok, ale zároveň ho chráni pred šnúrkami, čo po stovke mám často priehlavok otlačený od šnúrok. Šnúrky sú elastické!!! To je super. Krásne si ich pritiahne. Neskôr na traily si uvedomím, že som ich zaviazala o 6tej ráno a prvý raz som niečo so šnúrkami riešila až o 16:00. Prebehnem sa po predajni a neváham. Tenisky sú veľmi príjemné. Vo štvrtok v nich chodím cez deň a v piatok vyrážam na trať.
Prvých 25 kilometrov a cca 1500 výškových tenisky neriešim. Vyrazili sme z Tureckej smer Krížna, Ostredok, Ploská a Chata pod Borisovom. Noha v teniske drží, šnúrky vôbec nepovoľujú, nič netlačí. Za chatou prichádzajú úseky s prudkým stúpaním a klesaním, vylepšené drobnými kamienkami a šotolinou, čo má za následok aj moje dva pády. Tu pomaličky začínam cítiť palce na nohách. Neviem však povedať či je to vinou špice tenisiek alebo mojou. Keďže som mala natrhnutý sval, zbehy nepúšťam, ale iba mierne klusám, tým pádom pribrzďujem a narážam palcami do špičiek. Navyše po 210 km pretekov mi „odišli“ nechty na palcoch takže prsty ešte nie sú úplne zregenerované.  Toto je v podstate jediná drobná chybička a až po čase zistím či bol dôvod v teniskách.
Prvý deň 48/3200 máme za sebou, prespávame v Ľubochni a ďalší deň vyrážame naspäť. Opäť, žiaden problém s teniskami, aj keď nohy už sú trochu opuchnuté, žiaden pľuzgier, žiadna  bolesť.
Na záver môžem povedať že som naozaj veľmi milo prekvapená a teším sa keď La Sportiva Jackal vyskúšam aj na celom 100 km preteku.

La Sportiva Jackal 05 La Sportiva Jackal 06
La Sportiva Jackal neptun/kiwi La Sportiva Jackal black/yellow

Autor článku: Soňa Kopčoková


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár