Vandine prvé 8c

Koncom februára sa Vanda po zime na umelých stenách vrátila sa skaly. Preglejkový šok v Španielsku Vande netrval dlho, len prvý týždeň, a na aklimatizáciu bol potrebný. Počas neho sa Vande podaril Herkules (8a+) v Abella de la Conca, El Latido del Miedo (8a) v Paret de les Bruixes, Airline (8a) v Santa Linya.
Druhý týždeň už sekala v Oliane. Tam nad očakávania na tretí pokus padol „projekt“ China Crisis (8b+). Za dva dni bolo teda po projekte, hneď vedľa bola cesta za 8c, Vanda sa teda pustila aj do nej. Jemne previsnutá kolmička s malými chytmi, bouldríkmi a technickými krokmi. Na siedmy pokus ju deň pred odletom (26.2.2017) Vanda (14) vyliezla. S veľkou radosťou, len pol dňa po tom ako v tej istej oblasti (Oliane) vyliezla Laura Rogora (15) cestu Joe Cita (9a). A v ten istý deň ako Margo Hayes(19) v Siurane vyliezla cestu La Rambla (9a+), prvé ženské 9a+ na svete!
Úspešný deň aj výlet v Španielsku pre tri mladé športovkyne, ktoré sa poznajú z majstrovstiev sveta v čínskom Kantone 2016.